Świnka morska

Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzątkiem domowym. Ze względu nieduże rozmiary może być świetną alternatywą dla tych z nas, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, w kwestii żywienia – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej należy urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i potrzebnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest wielkość dna klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać objętość większą, w szczególności jeśli planujemy trzymać tam więcej świnek.Istotnym jest, aby pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż może to grozić utknięciem świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest pylenie oraz wypadają z klatki. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, ale jest znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto zadbać o czystość w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej warto umieścić w środku niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuła się bezpieczna, jako,że będzie mieć norkę, gdzie może skryć się aby odpocząć albo uspokoić się, gdy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

transporter dla kota